خبرهای لحظه ای قیمت

تیرآهن چیست؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد ساخت محصولات مختلفی برای پروژه های صنعتی و ساختمان سازی هستیم. یکی از این محصولات بسیار پر بازده تیرآهن است. این مقطع فولادی وظایف زیادی را بر عهده دارد که مهم ترین آن ها تحمل تنش و نیروهای است که از جهات مختلف بر سازه وارد می شود. متناسب با هدف و نیازی که افراد دارند می توانند انواع تیرآهن را تهیه کنند. البته قهر است خریداری الزامی است که با آن ها آشنایی نسبی داشته باشید.  این امر به اندازه ای واجب بوده که این مقاله اختصاصی را برای آن در نظر گرفته ایم. اگر شما به کسب اطلاعات جدید و مفید در این زمینه علاقه مند هستید با ما همراه باشید.

انواع تیرآهن

کارایی بالا و اهمیت زیاد تیرآهن سبب شده در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شود. هر کدام از این تیرآهن ها متناسب با نوعشان دارای شکل و ویژگی های متفاوتی هستند. انواع تیرآهن در صنعت و ساختمان سازی عملکرد و محبوبیت بالایی داشته است. نام گذاری این محصول بر اساس استاندارد های اروپایی شکل گرفته و در کشورهای مختلف شما شاهد نامگذاری های متفاوتی هستید. اکنون برای اطلاع از انواع و کاربرد آن ها به بررسی انواع تیرآهن می پردازیم.

تیرآهن IPE

این محصول را می توان به عنوان تیرآهن معمولی معرفی کرد که ضخامت ثابتی دارد.  کشورهای اروپایی و ایران این نوع تیرآهن را تولید و در دسترس متقاضیان قرار می دهند. از نظر شکل ظاهری باید بگوییم که ظاهر این تیرآهن به حرف  انگلیسی I شبیه است. از مشخصه های آن می توان به عدم تغییر ضخامت بال های ابتدایی و انتهای و یکسان بودن آن ها اشاره کرد.

استاندارد های ساخت تیرآهن IPE  بر اساس استانداردهای اروپایی است.  این استانداردها برای ساخت سازه های مختلف در ایران بسیار مناسب هستند بر همین اساس از این نوع تیرآهن مهندسان در ساخت سازه بسیار استفاده می کنند.  به طور کلی از نظر مصرفی و محبوبیت می توان گفت که جایگاه ویژه ای دارند.

تیرآهن INP

شکل ظاهری  این نوع تیرآهن به حرف  I شبیه بوده و در ساخت آن از استانداردهای کشور روسیه و چین بهره گرفته شده است. بیشتر انواع این محصول کشور چین و روسیه تولید و در بازار آنها عرضه می شوند. از ویژگی های نمایان  این تیرآهن می توان به این مورد اشاره کرد که با فاصله گرفتن از جان تیرآهن ضخامت بال کمتر می شود.  شاید در ابتدا نتوانید تیرآهن INP را از IPE تشخیص دهید زیرا از نظر ظاهری بسیار به یکدیگر شبیه  هستند.

در این راستا برای تشخیص درست نیاز است کمی دقت داشته باشید.‌ ظاهر این محصولات اینگونه است که بال ها در ابتدا نازک هستند اما با رسیدن به انتها شاهد ضخیم شدن آن ها خواهیم بود. اما توصیه می شود که برای جلوگیری از مشکلات متعدد در ساخت سازه ابتدا نوع این محصول را تشخیص دهید. متأسفانه به این امر توجه ای نمی شود همین امر سبب شده بعد از اطلاع از نوع تیرآهن و تفاوت آن با  تیرآهن مورد نیاز بر اساس نقشه پروژه متوقف شود.

همچنین ببینید

مقاطع میلگرد

آگاهی از مقاطع میلگرد در صنعت ساختمان سازی یکی از ضرورت‌ ها محسوب می‌ شود. زیرا مقاومت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *